Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sporty

Endurance(vytrvalost)-Vytrvalostní jízda patří do jezdeckých sportů spadajících pod FEI. Je soutěží prověřující schopnost soutěžícího bezpečně ovládat vytrvalost a kondici koně na vytrvalostní trati, na které bojuje s tratí samotnou, její délkou, klimatickými podmínkami, terénem a časem. Aby byl soutěžící úspěšný, musí být schopný správně zvolit tempo a bezpečně vést svého koně v terénu.

-sedlo pro vytrvalostní jízdu.

Parkurové skákání-Parkurové skákání je jezdecký sport, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami. Za svůj vznik vděčí nejvíce důstojníkům britské kavalerie, kteří skoky přes různé překážky považovali za vynikající trénink jak jezdce tak i koně. Parkur má úzkou souvislost s drezurou, kůň musí být velice dobře přiježděn a musí důvěřovat jezdci. Na olympijských hrách se poprvé objevuje v roce 1900 v Paříži. Do roku 1945 byl parkur téměř výhradně vojenským sportem a některých závodů se směli účastnit pouze armádní jezdci. Od roku 1974 závodí muži společně se ženami.

Lonžování-je způsob výcviku koně. Lonžováním začíná opravdový výcvik koně. Lonžováním rozumíme výcvik a vedení koně na kruhu pomocí dlouhé opratě (lonže). Výhodou lonžování je, že si kůň takto zvyká reagovat na pomůcky a hlasové povely. Teprve když se kůň pohybuje na lonži jistě a jde dobře dopředu, zvykáme ho na udidlo. Na lonži také koně poprvé seznamujeme s jezdeckým sedlem. Při prvním nasedání nesmíme příliš utáhnout podbřišník. Sedlo se však nesmí obrátit, a proto ho zpevníme pomocí poprsního řemene. Abychom koně naučili chodit na lonži, potřebujeme k tomu druhou osobu, která koně zpočátku vede na obvodu kruhu a naučí jej reagovat na hlasové povely.

Drezura-Drezura koní (též užíváno drezúra) je základní jezdecká disciplína, jejímž cílem je při prováděných cvicích dosažení maximálního souladu mezi koněm a jezdcem.

Pólo-je kolektivní jezdecký sport, ve kterém proti sobě nastupují na venkovním hřišti dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních. Cílem je dostat za pomoci pálky míček do branky soupeře.

Hon na lišku-V Anglii se koně při honech používají už od 11. století. Nejdřív se pořádaly hony na vysokou, medvědy a zajíce. Teprve až v 17. století začali lovy na lišky. Stopu lišky vždy zachitili psi a koně je následovali. V 18. století statkáři pořádali hry, při kterých mueli lovcipři sledování lišky přeskakovat přes překážky. Někteří lidé si myslí, že by měli být povolené jen hony s umělou návnadou, protože považiují lovení zvířat za týrání. Od roku 2005 jsou v Anglii lovy na lišky zakázané.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář